Co potrafią nastoletni artyści?


2017-03-16, 08:37  |  komentarzy (1)

W Galerii Bielskiej BWA prezentowane są najlepsze prace 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych. Na konkurs nadesłano 566 prac z 33 średnich szkół plastycznych.

W piątek, 17 marca o godz. 11.00 w galerii odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy, w którym wezmą udział artyści pedagodzy i uczniowie „plastyków” z całej Polski. Wystawę pokonkursową w stworzono ze 140 prac. Wśród nich znajduje się „Wycieczka” Irminy Raczek z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, która otrzymała nagrodę Grand Prix w dziedzinie malarstwa 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych. Nauczycielką prowadzącą utalentowanej uczennicy jest Halina Tymusz.

Najwyżej oceniona praca malarska to tryptyk. Na każdym z trzech obrazów Irmina Raczek ukazuje postaci ludzkie na tle pejzażu. Artystka operuje silnymi kontrastami światła i cienia oraz szeroką plamą barwną w zawężonej gamie kolorystycznej. Pierwsze Biennale „plastyków“ odbyło się ćwierć wieku temu. Konkurs jest okazją do pokazania umiejętności uczniów w stosowaniu zasad kompozycji, obserwacji natury, poprawności budowy formy i przestrzeni oraz doborze środków wyrazu. To także możliwość konfrontacji postaw artystycznych twórców w wieku 17–21 lat.

Od 1993 roku biennale organizowane jest przez Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku przewodniczącym jury jest prof. Janusz Karbowniczek z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a członkami: prof. Jacek Rykała z ASP w Katowicach, prof. Zbigniew Purczyński z ASP w Łodzi oraz prof. Wojciech Zubala z ASP w Warszawie.

- Umiejętności i wiedza absolwentów liceów plastycznych w dużym stopniu wpływają na jakość kształcenia wyższego szkolnictwa artystycznego, którego poziom w przyszłości będzie wpływać na kondycję polskiej kultury i sztuki - mówi prof. Wojciech Zubala. Wystawa 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w Galerii Bielskiej BWA potrwa do 2 kwietnia.

db

Artykuł wyświetlono 315 razy
Polecamy także:
2017-10-18
Grają nowoczesny funk
Grają jazz-funk z domieszką world music. Założony w Holandii zespół 20 października wystąpi w Metrum Jazz Club w Bielsku-Białej.
więcej
2017-10-17
Kultura Dostępna - KONKURS
Serdecznie zapraszamy na kolejny seans z cyklu Kultura Dostępna do kina Helios. W ten czwartek zobaczymy film pt. "Maria Skłodowska-Curie".
więcej
2017-10-17
Teatr Baniek Mydlanych
Teatr Baniek Mydlanych zaprasza 25 października na unikalne widowisko dla dzieci "Tajemnica Bańki Szczęścia" - KONKURS
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Wzrokowiec 2017-03-19 23:51
Szkoda ze nie zaprezentowane na tym linku :( Gratuluje cwiercwiecza...i zycze co najmniej nastepnego 75 lecia :)
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic