Czekają na kolejne obrazy


2017-06-19, 08:03  |  komentarzy (0)

Laureatka Bielskiej Jesieni 2015 - Martyna Czech - wygrała konkurs "Talenty Trójki”. Artystka nagrodzona została w kategorii sztuki wizualne. Od 7 września jej prace podziwiać będzie można w Galerii Bielskiej BWA.

Program 3 Polskiego Radia organizuje konkurs "Talenty Trójki” od 2010 roku, by prezentować szerokiej publiczności obiecujących młodych twórców - studentów i  absolwentów uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 tys. zł dla zwycięzców oraz po 3 tys. zł dla finalistów) przyznawane są w trzech kategoriach: teatr, film i sztuki wizualne.

Jury, w składzie Magdalena Frankowska, Jarosław Suchan, Anna Konik, Adrian Kolarczyk i Agnieszka Obszańska, nagrodziło Martynę Czech za "dezynwolturę i odwagę w sięganiu po różne języki i tradycje malarskie; świeżość ikonograficzną, drapieżność oraz nieoczywistość, która sprawia że z zaciekawieniem oczekuje się na kolejne obrazy".

- Wygrana Martyny Czech w Bielskiej Jesieni w 2015 roku to był jeden z najbardziej nieoczekiwanych werdyktów w historii tego konkursu. Wygrana w "Talentach Trójki” tylko potwierdza, że szczerość w wyrażaniu emocji jest w sztuce najważniejsza. W dobie przeteoretyzowanych wypowiedzi artystycznych jej malarstwo działa jak cios w szczękę; po lekkim zamroczeniu zaczynamy trochę inaczej patrzeć na świat.  Podobnie jak Wilhelm Sasnal, którego wygrana w Bielskiej Jesieni w 1999 roku wzmocniła w decyzji pozostania przy malarstwie, tak i Martyna Czech, również urodzona w Tarnowie, podkreśla, że Grand Prix dało jej komfort skupienia się wyłącznie na malowaniu - mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

W Galerii Bielskiej BWA 7 września zostanie otwarta indywidualna wystawa Martyny Czech zatytułowana „Jad”. Wystawa jest formą nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA dla laureata Grand Prix Bielskiej Jesieni.

Martyna Czech urodziła się w 1990 roku w Tarnowie. Studiowała malarstwo na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Tobisa.  W 2015 roku otrzymała Grand Prix 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 organizowanego przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej. W swoich obrazach posługuje się językiem sztuki prymitywistycznej, tworzy przedstawienia zaskakujące ekspresją; z pozoru nieporadne, z deformacjami i agresywną kolorystyką; obrazy niosące ze sobą bardzo mocny przekaz i bogactwo emocji.

db

Artykuł wyświetlono 220 razy
Polecamy także:
2017-10-18
Grają nowoczesny funk
Grają jazz-funk z domieszką world music. Założony w Holandii zespół 20 października wystąpi w Metrum Jazz Club w Bielsku-Białej.
więcej
2017-10-17
Kultura Dostępna - KONKURS
Serdecznie zapraszamy na kolejny seans z cyklu Kultura Dostępna do kina Helios. W ten czwartek zobaczymy film pt. "Maria Skłodowska-Curie".
więcej
2017-10-17
Teatr Baniek Mydlanych
Teatr Baniek Mydlanych zaprasza 25 października na unikalne widowisko dla dzieci "Tajemnica Bańki Szczęścia" - KONKURS
więcej
Komentarze:


  


(brak komentarzy)
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic